Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w targach pracy start-upów „Wystartuj” w dniu 13 kwietnia 2018 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie


Targi pracy są organizowane przez pełnych zapału, pasjonujących się startupami studentów, a wystawiają się tylko i wyłącznie prężnie rozwijające się, nowoczesne firmy. Wydarzenie jest idealne dla każdego, kto szuka pracy lub stażu w innowacyjnym, kreatywnym środowisku. Zapraszamy do krótkiej rozmowy, jaką przeprowadziliśmy z jedną z osób odpowiedzialną za organizację targów, Ewą Gałązkiewicz.

 

1. Kto stoi za Targami pracy start-upów #wystartuj i skąd wziął się na to pomysł?

Targi pracy startupów są inicjatywą członków Zrzeszenia Studentów Polskich działających w SGH. Z organizacji wywodzi się kilka odnoszących sukcesy startupów. Dodatkowo na naszej uczelni odbywa się wiele eventów, w których udział biorą tylko i wyłącznie wielkie przedsiębiorstwa reklamujące swoje staże (mniejszych na to po prostu nie stać). To były główne powody, które nasunęły nam pomysł, żeby wśród studentów w jakiś sposób wypromować innowacyjność oraz pokazać możliwość wyboru innej drogi. Zależy nam na pokazaniu, że praktycznie każdy może założyć własną firmę oraz ułatwić studentom znalezienie kontaktów/pracy w mniejszych firmach, które mają zupełnie inny system pracy, aniżeli globalne korporacje. Stereotypem studenta SGH od dawna jest praca w korpo, a my pokazujemy alternatywę w postaci startupów.

 

2. Czym się różni praca w start-upie w porównaniu do korporacji?

Główną różnicą jest tempo pracy - w startupie wszystko szybko się zmienia, trzeba być bardzo elastycznym. Inne są także często warunki pracy, stabilność pozycji,  a także zakres obowiązków, który nie zawsze pokrywa się z nazwą stanowiska.

Super sprawą jest, że w startupie wszyscy pracownicy się znają i muszą ze sobą współpracować, co sprawia że zespół jest bardziej zgrany. Pracując w małym startupie masz też bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje i kształtowanie się startupu. Dodatkowym atutem jest brak monotonii, ponieważ co tydzień pojawiają się nowe zadania oraz wyzwania. Taka praca pozwala wiele się nauczyć, a i widzisz swój ogromny wpływ na rozwój firmy.

 

3. Czym ta edycja targów będzie się różnić od poprzedniej? Ile będzie startupów?

Tegoroczne targi pracy to dopiero druga edycja „wystartuj”, co daje nam duże pole do popisu. Nawiązaliśmy współpracę z 20 Startupami z Warszawy.  W tym roku skupiliśmy się na tym, żeby oprócz targów zorganizować także warsztaty o tematyce startupowej i spotkanie networkingowe - chcieliśmy zaoferować możliwość poszerzenia wiedzy i rozwinięcia umiejętności w tej tematyce i pomoc nawiązać znajomości z osobami z branży.

 

4. Kto powinien przyjść na targi?

Na targi zapraszamy każdego, kto jest zainteresowany pracą w startupie, chce dowiedzieć się więcej o tej branży lub założyć „coś swojego”. Zachęcamy do udziału osoby wiążące swoją przyszłość z mniejszymi firmami, a także takie, które nie mają pojęcia gdzie jest ich miejsce i chcą rozeznać się na rynku pracy. Nietuzinkowe osoby z pozytywnym nastawieniem, ciekawe świata są mile widziane!

 

5. O co warto się spytać start-upy, żeby mieć pewność, że trafi się do odpowiedniego zespołu?

Każdy w wymarzonej pracy szuka czegoś innego - ważne jest żeby obie strony były pewne że zgadzają się w kluczowych dla nich kwestiach. Pytania o wielkość zespołu i strukturę firmy - kto komu odpowiada i jaki jest zakres odpowiedzialności mogą być pomocne. Wiele osób interesuje elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej, a także  jakie benefity zostaną im zaoferowane.

Nie można skupić się tylko na tym co otrzymamy, ale także na tym, co możemy wnieść do firmy, czy praca będzie stanowić dla nas wyzwanie i czy zaoferuje nam ścieżkę rozwoju. Żeby mieć zgrany zespół trzeba włożyć też trochę swojego wysiłku. Najważniejsze jednak jest znalezienie stanowiska w firmie, której profil odpowiada naszym osobistym zainteresowaniom i wierzymy że ma ona szansę odnieść sukces, i co może wydawać się banalne - chcemy do tego sukcesu się przyczynić. Wtedy reszta powinna być już łatwa.

 

6. Jakie są najważniejsze korzyści z pracy w start-upach?

Główną korzyścią pracy w startupie jest bezpośrednia możliwość przyczynienia się do sukcesu firmy w której pracujesz oraz praca w innowacyjnym, nowoczesnym środowisku. Zdecydowanym plusem jest także praca z ludźmi, którzy mają tę samą pasję co ty i od których możesz się wiele nauczyć. Co więcej? Nauka. Zapewniamy Cię, że w mniejszym przedsiębiorstwie przez różnorodność zadań nabędziesz bardzo dużo przydatnych umiejętności.