StartupJobs wchodzi na polski rynek


Według raportu opublikowanego przez fundację Startup Poland „Polskie startupy 2017” (http://startuppoland.org), aż 43% respondentów przyznało, że najbardziej pożądanym przez nich zasobem na obecnym etapie rozwoju to „ludzie do pracy”. To tylko jeden z licznych cech polskiego ekosystemu startupowego, który wskazuje na bardzo wysokie tempo jego rozwoju.


Dobrze sobie z tego zdają sprawę założyciele czeskiego startupu StartupJobs.cz, którzy zdecydowali się wejść na polski rynek ze swoją platformą, która łączy startupy z różnych branż z odpowiednio przygotowanymi kandydatami.

„Start-upy to o wiele więcej niż małe firmy działające w szeroko rozumianej branży technologicznej, z potencjałem bardzo szybkiego rozwoju. Startupy to sposób prowadzenia firmy, rozkładanie odpowiedzialności na każdego członka ekipy, otwartość na nowe pomysły i rozwiązania. Nie każdy nadaje się do pracy w startupie. Dlatego też powstał StartupJobs - platforma, która różni się od mainstreamowych serwisów rekrutacyjnych przede wszystkim tym, że skupia osoby zainteresowane pracą w zespole, który wierzy, że razem może zmieniać świat,” mówi Filip Mikschik, założyciel StartupJobs.  

Polska to pierwszy zagraniczny rynek ekspansji dla czeskiego startupu, który na swoim rodzimym rynku tylko w zeszłym roku skierował ponad 50,000 osób do pracy w startupach. StartupJobs.cz to pierwsze miejsce na czeskim rynku, do którego udają się takie startupy jak Domodi, Bonami, czy Socialbakers aby znaleźć pożądane osoby do swoich zespołów.  

Polska wersja tej platformy nie tylko będzie publikowała różnorodne oferty pracy w startupach, ale również będzie dawała firmom możliwość przedstawienia swojej kultury i sposobu pracy, miejsca, a także innych członków ekipy.

Natomiast potencjalni kandydaci do pracy w startupach będą mogli udowodnić swoje umiejętności poprzez serię testów online, zaczynając od testów programistycznych, po marketingowe i sprzedażowe, a na sprawdzianach z języka angielskiego kończąc.   

„Chcemy stworzyć platformę, która będzie dopasowana do potrzeb polskiego rynku startupowego z zakresu rekrutacji. Firmy te poszukują specjalistów z bardzo szerokiej gamy dziedzin, nie tylko programistów i inżynierów. Jednak wszystkich potencjalnych kandydatów musi łączyć jedna cecha: chęć podjęcia wyzwania jakim niewątpliwie jest praca w środowisku startupowym,” powiedział Andrzej Krzysztofowicz, Country Manager StartupJobs.pl, „Wiemy, że każdy startup patrzy przede wszystkim na koszty związane z każdym nowym projektem, więc na start przygotowaliśmy naprawdę „startupowe” ceny naszych usług.”