Ostrzeżenie dla absolwentów! Te błędy w CV Cię zniszczą. Przeczytaj 11 porad, żeby do tego nie dopuścić!


Napisanie CV nie jest sprawą prostą. Jeżeli nie otrzymujesz odpowiedzi od wymarzonych pracodawców przez dłuższy czas, może gdzieś popełniasz błąd. Osoba rekrutująca rzuca tylko okiem na Twoje dokumenty i jeżeli nie uda Ci się jej przekonać do bardziej szczegółowej analizy właśnie wtedy, to wszystkie Twoje szanse lądują w koszu. Z tego powodu skoncentrujemy się na najczęściej popełnianych błędach przez osoby poszukujące nowych wyzwań zawodowych, a z poniższego CV Pana Morświna zrobimy dzieło sztuki. Jego curriculum vitae to swoiste zgromadzenie wszystkich nieprzyzwoitych, banalnych błędów, które możesz popełnić tworząc swoje CV. Więc do dzieła!

 

 

1. Zdjęcia w CV to nigdy nie jest prosta sprawa - jeżeli nie posiadasz odpowiedniego zdjęcia, możesz wysłać dokument bez zdjęcia. Niewłaściwe jest używanie zdjęć rodzinnych, tak jak zrobił to Pan Morświn… a także zdjęć artystycznych.

2. Miło ze strony Pana Morświna, że nadal używa adresu email, który założył jeszcze w podstawówce. Jednak w CV nie ma miejsca na takie nieformalne adresy email. Używaj jedynie adresu zawierającego imię i nazwisko. Ponadto nie używaj swojego aktualnego firmowego adresu - to bardzo nieprofesjonalne. Idealną opcją w tym przypadku to na przykład: robert.morswin@email.com.

3. To naprawdę za dużo informacji. Nie musimy aż tak wiele wiedzieć o Panu Morświnie. Data i miejsce urodzenia nie są istotne z punktu widzenia pracodawcy, tak samo jak stan cywilny czy wygląd fizyczny. Wystarczy, że podasz imię, nazwisko i dane kontaktowe - e-mail, numer telefonu i link do swojego profilu na LinkedIn. Jednak należy pamiętać, że adres Twojego profilu na Facebooku zdecydowanie tutaj nie pasuje.

4. Takie ogólne informacje jak te, pracodawcy nic nie mówią. Bądź bardziej konkretny w swoich opisach stanowisk niż Pan Morświn. Opisz projekty, nad którymi pracowałeś i opisz swoje najważniejsze osiągnięcia. W naszym przypadku może to być "Zwiększenie sprzedaży produktu Marine Delicate o 50%, przygotowanie i wdrożenie kampanii marketingowej linii produktów Mini Mamka itp.".

5. To już jest zupełna skrajność. Zdrowa pewność siebie jest oczywiście na miejscu, ale przesadne wyolbrzymianie osiągnięć nie pomaga w znalezieniu pracy. Choć jest to kuszące, nie próbuj pisać więcej doświadczenia i osiągnięć, niż naprawdę musisz aby poprawić swoje CV.

6. Jeżeli ubiegasz się o pierwszą pracę po ukończeniu szkoły, potrzebujesz czegoś więcej niż Pan Morświn - na przykład możesz podać tytuł swojej pracy licencjackiej i magisterskiej, opisy projektów szkolnych, w które byłeś zaangażowany i innych osiągnięć naukowych. Jeśli chodzi o szkołę podstawową, dodaj ją tylko wtedy, gdy jest to najwyższe osiągnięcie edukacyjne, w przeciwnym razie jest to oczywiste, że ukończyłeś ją pomyślnie.

7. Uwzględnij tylko te języki, w których potrafisz się komunikować. Jeśli akurat jesteś w trakcie nauki nowego języka, możesz również o tym wspomnieć (oznacza to, że masz wolę ciągłego rozwijania swoich umiejętności). Ale nie pisz o pięciu językach, w których znasz kilka podstawowych zwrotów, które poznałeś podczas letnich wakacji. To wygląda na chęć zgarnięcia tanich punktów.

8. Może wydawać się to niewiarygodne, ale słowa "e-mail", a nawet "internet" pojawiają się dość często w polu "Umiejętności komputerowe". Tak się przyjęło dzięki niektórym "przykładowym" szablonom CV. Podobnie jak szkoła podstawowa, umiejętność wysyłania e-maili jest uznawana za pewnik, a to znów jest niezdarna próba wyolbrzymiania umiejętności.

9. Uwaga na pisownię i błędy ortograficzne! Pokaż swoje CV komuś innemu, zanim je wyślesz. Nie bój się używać profesjonalnego żargonu, co jest pożądane i dowodzi, że znasz swój zawód.

10. Jeśli chcesz powiązać zainteresowania i hobby ze swoim CV, pamiętaj, żeby podkreślić te, które są przynajmniej w jakimś stopniu powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

11. Referencje od poprzedniego pracodawcy to wielka zaleta. Ale są dwie podstawowe zasady: 1. nigdy, nigdy, nigdy, NIGDY nie odwołuj się do członków rodziny lub innych nieistotnych kontaktów w referencjach, i zasada 2: jeśli chcesz wspomnieć o swoim szefie w referencjach, powinieneś najpierw poprosić go o pozwolenie. W przeciwnym razie może się okazać, że Twój były szef będzie zaskoczony takim telefonem i będzie chciał wiedzieć, skąd mają do niego kontakt, a nawet może powiedzieć, że Cię nie zna.

 

Na koniec jeszcze jedna rada: wyślij swoje CV w formacie pdf. Upewnij się tylko, że twoja praca nie rozpada się jak domek z kart, gdy tylko ktoś otworzy dokument na swoim komputerze.

 

A teraz, kiedy znasz już całą teorię, możesz usiąść do dzieła! Spróbuj stworzyć CV bezpośrednio na swoim profilu na StartupJobs - uzupełnij swoje dane osobowe, wykształcenie i doświadczenie zawodowe, aby startupy mogły z łatwością Cię znaleźć. Jeśli nie masz jeszcze swojego profilu, utwórz go tutaj.