Obalamy 4 mity na temat pracy w startupie


Witaj! Dawno, dawno temu opublikowaliśmy artykuł zatytułowany "Dlaczego warto pracować w startupie?". Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś, gorąco Cię do tego zachęcamy! Dzisiejszy artykuł stanowi jego dopełnienie i adresuje cztery najpopularniejsze mity oraz stereotypy dotyczące pracy w startupie. Enjoy!

1. Zarobki w start-upie są niskie

Prawdopodobnie największym stereotypem związanym z pracą w startupie jest wyobrażenie, że pracownik musi zaakceptować niskie pensje lub pracować za udziały. No bo jeśli ktoś decyduje się na dołączenie do zespołu, to chyba dlatego, że bardzo wierzy w idee i w imię projektu jest gotowy przetrwać chude czasy... Oczywiście bywają i takie sytuacje (poszukiwany jest co-founder gotowy pracować za udziały) ale należą do rzadkości. W tym momencie chcielibyśmy powołać się na Raport Polskie Startupy 2018:

“Jeśli chodzi o rodzime startupy, to możemy być zadowoleni. Na przykład połowa badanych, która osiąga przychody powyżej 1 mln zł miesięcznie, zatrudnia od 1 do 50 osób. Znaczy to, że rocznie jeden pracownik takiej firmy wytwarza co najmniej 240 tys. zł przychodu – o 40 tys. zł więcej niż np. w największym i najstarszym polskim software housie, krakowskim Comarchu. W licznej grupie startupów, które osiągają przychody od 50 do 100 tys. zł miesięcznie, połowa zatrudnia od 4 do 10 osób. Roczny przychód na pracownika w tej grupie
wynosi zatem gdzieś pomiędzy 60 a 300 tys. zł rocznie.”

Jak więc widzimy, można dowodzić, że jest wręcz na odwrót :)


2. Twoje stanowisko jest niepewne

Jedna z kolejnych obiekcji odnośnie dołączenia do startupu, bądź rozwijającej się firmy, mogła brzmieć “Firma jest na rynku bardzo krótko, w każdej chwili może zbankrutować”.
Z pewnością kryje się w tym jakaś logika. Przed dołączeniem do projektu warto sprawdzić na jakim etapie rozwoju znajduje się start-up oraz jaki posiada potencjał. Najczęściej spotkasz jednak startupy, które zarabiają już własne pieniądze.

Fakt, że firma istnieje na rynku mniej niż 5 lat nie sprawia automatycznie, że praca gdzie indziej zapewni Ci pewniejsze zatrudnienie. Z drugiej strony, jeśli jedną z Twoich głównych wątpliwości jest to, czy możesz zostać zwolniony/a, to spójrz na to w ten sposób. W dużych firmach jesteś tylko jednym z wielu pracowników. Kiedy z różnym ekonomicznym powodów przyjdzie potrzeba ograniczania kosztów, firma nie będzie miała problemów z tym, żeby Cię zwolnić. Z kolei w małym start-upowym zespole Twoje zaangażowanie zawsze zostanie zauważone i docenione dużo szybciej i łatwiej, dzięki czemu decyzja o ewentualnym zwolnieniu nigdy nie będzie czysto ekonomiczna.

   3. W start-upie pracują sami 20-latkowie

Ponieważ słyszymy od czasu do czasu o tym, jak bardzo młodzi ludzie zbijają fortunę na swoim genialnym pomyśle, zwykliśmy kojarzyć start-upy z młodymi, niedoświadczonymi osobami. Podnosi to również pytanie na temat ich kwalifikacji, bo mają przecież bardzo nikłe doświadczenie.

Kryje się w tym ziarno prawdy, start-upy lubią młodych. Zapewniają oni zespołowi dużo entuzjazmu oraz energii do działania. Bardzo często grupa odbiorców, do której dociera usługa, również jest w ich wieku. Z tego powodu są cenieni bardziej niż w innych miejscach, takich jak korporacje. Jednak start-up to nie tylko przestrzeń dla osób z głową pełną pomysłów i entuzjazmu. Jest to również miejsce dla doświadczonych pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Start-upom zależy na najlepszych graczach i aktywnie o nich konkurują.

4. Praca od rana do wieczora

To zależy :) Jeśli przystępujesz do projektu na samym jego początku, z dużym prawdopodobieństwem od każdego z członków zespołu wymagać się będzie dużego zaangażowania. Jednak nie jest to reguła i dołączając do, dajmy na to, 2-3 letniej spółki, możesz spokojnie liczyć na tzw. life-work balance. W start-upie dużo bardziej liczą się  relacje partnerskie, dlatego łatwiej jest porozmawiać na temat swoich oczekiwań oraz potrzeb - i to jest klucz. Liczy się zrealizowanie założonego celu, a w mniejszym stopniu to, w jaki sposób dostarczasz rezultaty.

Należy zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jedną rzecz. W przeciwieństwie do korporacji, nikt nie podaje Ci gotowych receptur na wykonanie zadań. Sam/a jesteś odpowiedzialny/a za swoją pracę oraz sposób jej wykonywania. Dlatego, jeśli nie zorganizujesz swojego czasu pracy, może on się rozciągnąć na długie godziny. Większa odpowiedzialność za sposób wykonywania pracy ma też swoje zalety - jeśli zyskałeś/aś zaufanie swojego zespołu raczej nikt nie będzie miał problemu, z tym, że przez parę dni w tygodniu będziesz wykonywał swoją pracę zdalnie.

Jeśli któreś z powyższych stereotypów sprawiały, że nie rozpocząłeś/aś swojej przygody związanej z pracą w startupie, nie czekaj i poznaj nasze oferty!