Dlaczego warto abyś znalazł pracę podczas studiów


Prawdopodobnie zauważyłeś/aś, że w praktycznie każdej ofercie pracy figuruje sławny wymóg: “co najmniej 2,3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku”. Czy nie wydaje Ci się to zabawne? Po samym ukończeniu studiów masz praktycznie zerowe doświadczenie.  Na szczęście dzisiaj równoczesne studiowanie i praca to na większości kierunków sprawa do ogarnięcia.

Jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia swojej kariery na rynku pracy będąc studentem? Czy warto wygospodarować przestrzeń na pracę pomiędzy wykładami, projektami i nauką? I jak połączyć obie te rzeczy?

Pierwszy powód, dlaczego warto jest jednym z bardziej oczywistych - zarobki. Jak wiemy życie studenta nie jest takie tanie. Ci, którzy studiowali, mogą z pewnością poświadczyć, że bywały czasy, kiedy nie starczyło im nawet na jedno piwo podczas weekendowej imprezy. Przecież nie możemy cały czas żyć na chińskich zupkach, zgadza się? :) To dlatego pieniądze są jednym z lepszych powodów, dlaczego warto znaleźć pracę. Nie tylko po to, żeby dobrze żyć w tym momencie, ale odłożyć też trochę na przyszłość.

Drugi powód. Wyobraź sobie sytuację, że chcesz po ukończeniu studiów znaleźć pracę, najlepiej na pełen etat. W tym przypadku powinieneś mieć co pokazać w swoim CV. Doświadczenie na rynku pracy - pomimo, że może to być wakacyjna praca w rodzaju pomocy na wydarzeniu, kelnerowania, opieki nad dziećmi czy pracy w call center lub dziale supportu, zawsze jest doceniane. W oczach pracodawcy będzie to świadczyć o Twojej chęci do pracy, sumienności oraz odpowiedzialności.

Bardzo dużym plusem jest również referencja pracodawcy, która poświadcza, że wykonywałeś dobrze swoją pracę i można Ci zaufać. Kiedy kończysz współpracę nie zapomnij o nią poprosić! Nigdy nie wiesz w jakich okolicznościach może Ci się przydać. A przyda się na pewno.

Jeśli udałoby Ci się znaleźć pracę na pół etatu w dziedzinie, którą akurat studiujesz, to nie musisz się już o nic w przyszłości martwić. Studiujesz IT - zatrudnij się na pół etatu lub przyjmuj zdalne zlecenia. Marketing, reklama, copywriting? Tym bardziej możesz znaleźć pół etatu lub dorywcze zlecenia. Jednak jakąkolwiek pracę byś nie znalazł, pamiętaj, że każde zdobyte doświadczenie otwiera przed Tobą drzwi do lepszych zajęć i pozycji na rynku pracy. Na początek polecamy poszukać stanowisk związanych z tzw. Customer Support lub pozycji juniorskich w dziedzinach, w których się kształcisz.

Kiedy poszukujesz bardziej ambitnej pracy, nie mając dużo doświadczenia, zadbaj o wykazanie konkretnych korzyści, jakie uzyska pracodawca zatrudniając Cię. Takie podejście zaowocuje szczególnie, kiedy aplikujesz o pracę w startupie, gdzie podchodzi się do każdego bardziej indywidualne i istnieje większa szansa, że zostaniesz zauważony. Możesz pochwalić się portfoliem tekstów, swoimi programami, certyfikatami ukończenia kursów lub znajomością języków? Przedstaw wszystkie swoje atuty! Tutaj małe ostrzeżenie - seryjne wysyłanie CV do paru pracodawców nie będzie skuteczne.

Ostatnia rzecz warta wspomnienia - jak połączyć studia z pracą? Recepta jest prosta - otwarta rozmowa i ustalenie konsensusu z pracodawcą. Większość z nich, jeśli nie wymaga od Ciebie pełnej dyspozycyjności, na pewno będzie skora poszukać korzystnego dla obu stron rozwiązania.

Znajdź pracę w startupie już teraz!